۴:۵۰:۳۷ - یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تدابیر شدید امنیتی در سالگرد جنبش دانشجویی در پایتخت چین
با فرارسیدن چهارم ژوئن، مصادف با بیست و هفتمین سالگرد جنبش دانشجویی سال ۱۹۸۹ در پکن پایتخت چین، تدابیر امنیتی شدیدی در این شهر اتخاذ شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حضور ماموران امنیتی و پلیس چین در روز شنبه در اطراف میدان «تیان آنمن» بزرگترین میدان جهان که محل شکل گیری این جنبش در قلب پایتخت چین می باشد، کاملا محسوس است.
این در شرایطی است که گشت های خیابانی در شهر پکن که ۲۳ میلیون نفر جمعیت دارد، نسبت به روزها و هفته های اخیر بسیار چشمگیر است و در یک هفته گذشته بارها بالگردهایی بر فراز شهر به پرواز درآمده اند.
این تدابیر امنیتی در شرایطی اعمال می شود که آمریکا به شدت چین را در این زمینه تحت فشار گذاشته و وزارت امور خارجه آن کشور اعلام کرده است که دنیا نباید این جنبش دانشجویی را از یاد ببرد.
روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ نیز امروز شنبه در گزارشی نوشت: بر اساس برخی گزارش ها در جریان سرکوب آن جنبش توسط ارتش چین در همان سال نزدیک به یکهزار نفر کشته شده اند.
تارنمای «ژاپن تودی» نیز می نویسد که سخن گفتن آزادانه از این جنبش در چین هنوز یک تابو محسوب می شود و مردم فاقد آزادی بیان در این زمینه هستند.
گزارش می افزاید: این موضوع در چین از حساسیت بالایی برخوردار است و برگزاری هرگونه مراسمی در این ارتباط چه به شکل خصوصی و چه به شکل عمومی ممنوع است.
دولت جدیدی که در تایوان قدرت را در دست گرفته است نیز از چین خواسته است تا واقعیت این جنبش را درک کرده و با آن کنار بیاید و آن را مصداقی از دمکراسی بداند.
«ژاپن تودی» می نویسد: با گذشت سالها از آن زمان هنوز خانواده های سرمداران این جنبش تحت نظر هستند و بعضی نیز در حصر بسر می برند.
گزارش این نشریه حاکی است که چندین نفر در یک هفته گذشته در شرایطی که لباس های مخصوصی به تن داشتند و در اطراف میدان تیان آنمن اجتماع کرده بودند،‌ دستگیر شده اند.
در واشنگتن وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از دولت چین خواسته است به آزادی های اساسی مردم و حق دمکراسی احترام بگذارد.
در همین حال از هنگ کنگ خبر می رسد که امشب بسیاری از هنگ کنگی های حامی دمکراسی به طرفداری از این جنبش و در گرامیداشت این سالگرد، در چهار منطقه از جمله دو دانشگاه چین و هنگ کنگ در این منطقه تجمع کرده و به یاد قربانیان آن حادثه شمع روشن خواهند کرد.
«ساوت چاینا» پیش بینی کرده است که هزاران نفر در مراسم شنبه شب در هنگ کنگ شرکت کنند و برخی از رسانه های منطقه شمار تجمع کنندگان را تا ۱۰۰ هزار نفر پیش بینی کرده اند.
دولت چین هنوز به بیانیه آمریکا و اظهارات شورای امور چین در دولت تایوان در خصوص این جنبش واکنشی نشان نداده است.
چین هر سال از دولت های غربی بخصوص آمریکا می خواهد که به بهانه حمایت از دمکراسی و این جنبش در امور داخلی پکن مداخله نکند.

Print Friendly

پایگاه امام خمینی (ره) دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی یادگار امام آیین نامه تشکل های اسلامی سیاسی دانشجویان تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
rfwbs-slide