۰:۰۹:۰۴ - پنج شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقاد ۲۲ تشکل دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی از سهمیه های مازاد و بورسیه ای اخیر
با وجود دانشگاه اختصاصی این ارگان ها، هیچ دلیلی برای این سهمیه های مازاد وجود ندارد / افت کیفیت آموزشی و دخالت نهادی غیردانشگاهی در امود دانشگاه ها، نتیجه بدیهی چنین سیاست های ناعادلانه ای است. جناب آقای دكتر قاضي زاده هاشمي وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باسلام و احترام پس از رویت […]

با وجود دانشگاه اختصاصی این ارگان ها، هیچ دلیلی برای این سهمیه های مازاد وجود ندارد / افت کیفیت آموزشی و دخالت نهادی غیردانشگاهی در امود دانشگاه ها، نتیجه بدیهی چنین سیاست های ناعادلانه ای است.

جناب آقای دكتر قاضي زاده هاشمي
وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
باسلام و احترام

پس از رویت دفترچه ي انتخاب رشته کنکور سال ۹۵ مطلع گشتيم كه امسال تغييراتي در نحوه ي پذيرش دانشجويان صورت گرفته است که همچون سال هاي گذشته اما این بار در ابعادی به مراتب گسترده تر، دانشجویان سهمیه ای و بورسیه ای متعهد به سازمان و نهادی خارج از دانشگاه پذیرفته خواهند شد، در حالي كه اين ارگان ها، از دانشگاه اختصاصي بهره می برند و در صورت افزايش نياز، مي توان سهميه ي دانشگاه مذكور یا تعداد دانشگاه های آنان را افزايش داد و هیچ دلیل قانع کننده ای برای این ظرفیت مازاد بر خلاف سیاست تثبیت ظرفیت وزارت بهداشت وجود ندارد و افت شدید سطح آموزشی دانشگاه ها و دخالت بیشتر نهاد های غیر دانشگاهی در امور دانشگاه را در پی خواهد داشت.

علی رغم اينكه جنابعالي و همكارانتان بارها از اهمیت مسائل آموزشي و افزايش كيفيت تحصيلي سخن گفته ايد ولي متاسفانه سياست هاي اخیر نه تنها هیچ كمكي به ارتقا كيفیت نخواهد كرد بلكه با توجه به حضور افرادی با رتبه های ضعیف تر و همچنین محدودیت امکانات علمی و منابع اقتصادی دانشگاه ها و بیمارستان های تابعه ی ان ها سطح علمی و آموزشي دانشگاه های علوم پزشکی لطمه های جدی خواهد دید. لذا با توجه به اينكه علم پزشكي مستقیما با جان انسان ها مرتبط می باشد بيش از پيش بايد به چنين مواردي اهميت داده شود.

آقای وزیر! برای این افزایش بی رویه و ناعادلانه سهمیه های اختصاصی! چه زیر ساختی را برای دانشگاه ها تامین کرده اید؟ با در نظر گرفتن شرایط غیراستاندارد و تمامی مشکلات آموزشی ، فرهنگی و صنفی در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی، کدامین منطق افزایش ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها آن هم برای یک ارگان نظامی را توجیه پذیر ساخته است؟

بعد از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، منتظر بوديم كه طبق وعده های رییس جمهور محترم به دخالت نهاد هاي خارج از دانشگاه، پایان داده شود؛ اما نه تنها این معضل بر طرف نشد بلکه امروز شاهدیم با صدور مجوز برای پذیرش نیروهای سازمانی یک ارگان نظامی عملا دست نهاد های خارج از دانشگاه را برای دخالت در امور دانشگاه های علوم پزشکی باز می گذارید. جناب وزیر با ادامه این روند شانه های نحیف دانشگاه و دانشگاهیان زیر بار تصمیمات غیر کارشناسی همکاران شما، روز به روز شکسته تر می شود.
این تصمیم اتخاذ شده قطعا در آینده نزدیک ضربه ای مهلک ابتدا بر پیکره ی دانشگاه و دانشگاهیان و سپس بر سیستم بهداشت و درمان کشورمان و همچنین سلامت مردم وارد خواهد کرد. لذا اميدواريم كه اگر چنين سياست هاي غیر منطقی از طرف مسئولان وزارت خانه اتخاذ می شود، هرچه سریع تر مورد بازبینی قرار گيرد و تجديد نظر اساسی صورت پذیرد.

اگر هم دست هايي در پشت پرده ي اين جريان وجود دارد كه کیفیت آموزشی درمانی دانشگاه هاي کشور و شان و استقلال دانشجو و دانشگاه را فدای سیاست های غیرکارشناسی خود می کند، از جنابعالي انتظار این می رود طبق میثاق نامه دولت تدبیر و امید براي دفاع از حقوق دانشجويان، بيش از پيش مصر بوده و در مقابل تصميمات اشتباه، جوانمردانه ايستادگي نماييد چرا که همگی می دانیم این مسولیت ها، امانتی زودگذر بیش نیست و آنچه در تاریخ می ماند نام نیک و اجرای عدالت است.

والسلام

رونوشت:
کمیسیون محترم بهداشت مجلس

۱-انجمن اسلامی امید دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
۲-انجمن اسلامي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۳- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
۵-انجمن اسلامی پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین
۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک
۷- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه علوم پزشکی همدان
۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان
۹-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام خمینی علوم پزشکی زاهدان
۱۰-انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي فسا
۱۱-انجمن اسلامی بهداشت و پیراپزشکی علوم پزشکی قزوین
۱۲-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
١٣-تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
۱۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
۱۵-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یزد
۱۶-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جهرم
۱۷-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۱۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
۱۹-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
۲۰- انجمن اسلامي اعتدال دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي قم
۲۱-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۲۲-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران

Print Friendly

پایگاه امام خمینی (ره) دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی یادگار امام آیین نامه تشکل های اسلامی سیاسی دانشجویان تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
rfwbs-slide